niedziela, 8 lutego 2015

Zaplecze gospodarcze

Podstawą udanego przebiegu budowy jest zaplecze gospodarcze, czyli altana/garaż, narzędzia, prąd i woda. I naturalnie toaleta. Jeśli wybraliśmy budowanie sposobem gospodarczym, wówczas mamy możliwość samodzielnego organizowania materiałów, co znacznie obniża koszty inwestycji. Jednakże trzeba w zamian za niższą cenę poświęcić uprzednio wiele czasu na poznanie różnych produktów, ich właściwości i zastosowań.

Woda
Jest obok prądu podstawowym zasobem, niezbędnym do prowadzenia budowy, jak i do życia na co dzień. Na budowie woda jest przydatna przy wszelkiego rodzaju zaprawach. Jest również używana do mycia/czyszczenia i do higieny osobistej budowlańców.Ponieważ nie mam jeszcze wywierconej studni na działce, kupiłem nowy 1000-;litrowy zbiornik na wodę z kranem, w metalowym koszu na palecie. To tzw. "mauzer". Jest on bardzo praktyczny, gdyż jest odporny na uszkodzenia, a na dole posiada kran z zaworem o dużej przepustowości. Ponieważ kranik jest na dole, warto uprzednio usypać kopiec, czy też ułożyć na sobie kilka palet, aby można było z tego kranu napełniać wodą wiadra i miski.
U mnie zbiornik stoi koło garażu o powierzchni dachu 15m2. Aż mnie samemu było ciężko w to uwierzyć, ale po dwóch dniach silnego deszczu w zbiorniku zebrało się prawie 800 litrów wody! I pomyśleć, ile wody
można mieć z dachu domu o powierzchni 10 razy większej od garażu :)Mauzery mają jeszcze jedną zaletę. Dzięki stalowemu koszowi z ocynkiem można je również używać jako zbiorniki podziemne na wodę deszczową, ewentualnie na inne ciecze.

Prąd
Prąd jest drugim niezbędnym przy budowie medium. Jeśli działka lub jej bliskie otoczenie jest uzbrojona w prąd, wówczas nie ma problemu. Kupuje się kawałek kabla wraz ze skrzynką budowlaną. Najlepiej, aby miała również gniazda na siłę 16A lub 32A. Koszt inwestycji w zależności od długości kabla wynosi kilkaset złotych.Gorzej jest, jeśli do najbliższego słupa mamy 100m i więcej, jak to ma u mnie miejsce. Wtedy prowadzenie prądu staje się drogie, kłopotliwe i często nieopłacalne. Zwłaszcza, jeśli tak jak ja planujemy budowę na okres kilku lat. Prąd budowlany jest bardzo drogi, a za utrzymanie przyłącza płaci się cały czas, nawet jeśli nie zużywa się energii elektrycznej. Samo prowadzenie kabla musi odbyć się najczęściej wg odrębnego projektu/operatu - po słupach albo pod ziemią. Wszelkie koszty pokrywa oczywiście inwestor. Jednakże spadki parametrów prądu są przy takiej odległości bardzo duże i warto w takiej sytuacji rozważyć zakup agregatu.Warto tu zwrócić uwagę, iż prąd generowany przez zdecydowaną większość agregatów jest "słabszy" od prądu prosto ze słupa. Jednakże w porównaniu z kablem o długości 100m podaje on znacznie lepszy prąd. Kluczowe znaczenie mają tu ampery. W agregatach wynoszą one średnio 8-10 amperów. Warto zakupić model ze stabilizatorem napięcia AVR. Istotna jest tu moc i rodzaje napięć. Warto zakupić model posiadający oprócz standardowego 230V tzw. "siłę", czyli 380-400V. Obecnie coraz mniej narzędzi jejwymaga, ale lepiej mieć zapas mocy, niż mieć jej za mało :) Ja zakupiłem w lombardzie model Bildkraft 8800Eo mocy max. 4.2 kW na 230V i 8,6kW na sile. Ponieważ częściej będzie używane 230V, to taka moc stanowi absolutne minimum, aby prace mogły iść w miarę sprawnie i nie trzeba było czekać w kolejce po prąd. Co ciekawe, agregaty o dużych mocach są wyposażone w zestaw transportowy o żenująco małych
kółeczkach. Starsze panie w wózkach zakupowych mają o niebo większe kółka. Jeśli agregat ma dużo jeździć, lepiej dokupić większe kółka - np 25cm jak do kosiarek.Agregaty o dużych mocach posiadają często akumulator, czyli można je również odpalać ze stacyjki lub przycisku (i oczywiście na linkę). W przypadku akumulatora mamy możliwość ładowania narzędzi 12V jak wiertarko-wkrętarki itp.

Budynek gospodarczy
Stanowi ważny element zaplecza gospodarczego. To tutaj pracownicy będą odpoczywać, chronić się przed deszczem, a często i przebierać. Powinna się tu również znaleźć apteczka, instrukcja BHP oraz gaśnica. Najlepiej kupić garaż ocynkowany ogniowo, który potem można przeznaczyć na parkowanie samochodu, jeśli np. dom nie ma w swojej bryle wkomponowanego garażu.Warto zakupić solidne, antywłamaniowe kłódki, gdyż często w garażu przetrzymywany jest wartościowysprzęt budowlany i ogrodniczy. Można też zainstalować fotokomórkę z alarmem, która skutecznie odstraszy każdego złodzieja :)Najczęściej firmy sprzedające garaże mają w ich cenie wliczony montaż. Samodzielnie należy natomiast uprzednio przygotować podłoże pod postawienie garażu. Zazwyczaj wystarczy wypoziomować grunt i ułożyć pod narożniki oraz pośrodku dłuższych ścian po kwadratowej płycie chodnikowej.Ponadto konieczne jest
zakotwienie dolnych profili w dołach zalanych betonem, aby w trakcie wichury garaż nie odleciał nam na działkę sąsiada :) Mimo wagi około 200kg, konstrukcja może się z łatwością unieść do góry, gdyż wiatr wpada do środka dołem pod ścianami i wirując wewnątrz garażu może go raptownie unieść na znaczną wysokość.
Obie te czynności może z reguły wykonać ekipa monterska za dodatkową opłatą. Producenci często po promocyjnych cenach dają także ocynkowaną konstrukcję. Warto w to zainwestować, gdyż oszczędzamy tym samym czas, pieniądze i zdrowie, ponieważ nie musimy regularnie impregnować jej kilkoma warstwami różnych farb.






2 komentarze:

  1. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń