O PROJEKCIE

Znajdziesz tu podstawowe informacje o projekcie "Straw Bale Bielsko"

Inspiracja

"Inspirację oraz motywację do stworzenia niniejszego projektu stanowi kilka ostatnich lat mojego
życia. Czas ten upłynął na zadawaniu sobie fundamentalnych pytań egzystencjalnych, na uważnej obserwacji obecnego świata oraz na próbach znalezienia odpowiedzi na zachodzące współcześnie zjawiska i na próbach stworzenia czegoś, co w dzisiejszych czasach jest bardzo cenne, choć publicznie jest pogardzane. Tak, chodzi mi o użyteczną informację alternatywną, o prawdziwą odpowiedzialność za swoje życie i za samodzielne myślenie. Kwintesencją tych przemyśleń i obserwacji jest moja kilkuletnia, społeczna działalność aktywistyczna w Internecie na rzecz przemiany świadomości w wielu dziedzinach życia. Jednakże z dzisiejszej perspektywy dostrzegam te działania za niewystarczające. Nie chcę przez to powiedzieć, że tamten etap był niepotrzebny. Był potrzebny, aby pójść dalej i nadal jest potrzebny. Jednak czym innym są dziesiątki tysięcy wejść i kliknięć na dany materiał, a czym innym bezpośrednie wyjście do ludzi z użyteczną wiedzą alternatywną, pomysłami i koncepcjami. I właśnie ten projekt stanowi próbę wyjścia z tymi wartościami do szerszego grona odbiorców, do ludzi "z krwi i kości", a nie do ludzi ukrywających się często pod pseudonimami w sieci."


Ogólny cel projektu

Celem tego projektu jest stworzenie miejsca, które będzie funkcjonowało na uboczu tego świata,
jaki znamy z mass mediów. To próba stworzenia miejsca, gdzie każdy goszczący tu człowiek będzie się czuł dobrze – będzie rozumiany, szanowany i kochany taki, jakim właśnie jest. To miejsce będzie harmonijną relacją człowieka z Naturą, ponieważ tylko w taki sposób możliwe jest nasze przeżycie. Projekt ten narodził się z uświadomienia sobie fundamentalnej kwestii. Istotą zdrowego, harmonijnie rozwijającego się i świadomego istotnych spraw społeczeństwa jest bezpośredni, międzyludzki kontakt. Cybernetyzacja społeczeństwa, technokratyzacja jednostki i całkowite odczłowieczenie są skutkami obecnych głównych trendów cywilizacyjnych. Stąd też działalność świadomościowa w tymże właśnie wirtualnym świecie Internetu jest istotna, ale nie ma tam miejsca na czysto fizyczny kontakt między ludźmi. Są awatary, pseudonimy, profile. Ale to nie to samo co uściśnięcie komuś ręki, czy życzliwe poklepanie ze zrozumieniem po ramieniu. Internet jest doskonałym miejscem do dania impulsu, do uświadomienia pewnych kwestii, jednakże osobiste przeżycie kontaktu z innymi ludźmi i porozmawianie z nimi są nie do zastąpienia



Cele szczegółowe

Jest wiele pól do działania i naturalnie niemożliwym jest, aby być aktywnym w każdej dziedzinie. Poniżej przedstawione zostały główne cele projektu.
Nadrzędnym celem jest promowanie użytecznej wiedzy alternatywnej i wspieranie zmiany paradygmatów na temat zdrowego i harmonijnego stylu życia. 

Cele projektu można uszczegółowić w postaci następujących podkategorii:
> stworzenie miejsca terapii alternatywnych, a docelowo założenie fundacji
> stworzenie przestrzeni do spotkań, warsztatów szerzących świadomość z wielu dziedzin życia
> promowanie biobudownictwa
> propagowanie naturalnych metod uprawy roślin (permakultura, elektrokultura etc.)
promowanie samowystarczalności i samodzielność
> propagowanie naturalnego zdrowia
> promowanie ekologicznych rozwiązań z wielu dziedzin życia
> dalsze szerzenie wiedzy w postaci open source na większą skalę



Kto realizuje projekt?

Projekt realizuje Daniel Cankow, filolog niemiecki, tłumacz, autor artykułów, poeta i internetowy
aktywista. Od kilku lat śledzi pewne tematy i dzieli się społecznie zdobytą wiedzą. Głównie aktywny w internecie oraz na rynku wydawniczym. Do najbardziej interesujących go tematów należą: ekologia, zdrowie, prawa zwierząt, parapsychologia, filozofia, technologie i wiele innych. W wolnym czasie tłumaczy materiały wideo, montuje profesjonalne napisy i publikuje pliki na kanale YouTube.


Gdzie jest realizowany projekt?

Część stacjonarna projektu polegająca na realizacji zamierzenia budowlanego, zagospodarowaniu
istniejącego ekosystemu jest stacjonarną częścią projektu. Realizacja tej części projektu odbywa się w Bielsku-Białej w malowniczo położonej dzielnicy leżącej na obrzeżach miasta.
Druga część projektu - a właściwie stanowiąca jego podstawę rozwojową -  jest częścią niestacjonarną, co oznacza, iż będzie realizowana poza docelowym miejscem. W jej skład wchodzi informacja społeczna, wykorzystanie mediów oraz akcje  organizowane pozamiejscowo przy współpracy z osobami, firmami i organizacjami.


Dlaczego w ten sposób?

"Lubię łamać wszelkie schematy – i to nie na pokaz, a we własnym umyśle. To według mnie bardzo ważna umiejętność konfrontacji się z własnymi i cudzymi poglądami, ich weryfikacja i zmiana, jeśli przestają się sprawdzać. To jest chyba najtrudniejsze - tak bardzo przywykliśmy do wygody i często jesteśmy przywiązani jedynie do pewnych pozorów oraz obiegowych opinii. Wszędzie słyszę, że myszy mi ten dom zjedzą, że się zawali, że będzie mokro i zimno i setki innych opinii.  "A w ogóle to po co to wszystko? Przecież jednostka i tak nic nie może..."Wiele osób patrzy na mnie jak na wariata. To dobry znak, ale i  duże wyzwanie. Ale nie chodzi mi o zmianę mojego wizerunku w ich umysłach. Chcę po prostu sprawdzić to na własnej skórze i wiem, że jest to wykonalne!
Jest jeszcze druga kwestia. No tak, finanse... Nie każdy ma możliwość (i chęć) wzięcia kredytu. Czy jednak oznacza to, że nie można zbudować swojego domu, stworzyć miejsca przyjaznego naturze i ludziom? Wielu sądzi, że to jest niemożliwe. I tu chcę przełamać kolejny mit i pokazać, że możemy zrobić wspólnie bardzo wiele. Jednostki są tylko nośnikami pewnych pomysłów, idei, ale najczęściej do ich realizacji potrzeba współpracy. To ona właśnie powinna stanowić trzon nowego, świadomego i prawdziwie ludzkiego społeczeństwa.
Chciałbym również pokazać, że  istnieje coś takiego jak finansowanie społecznościowe czyli tzw. Crowd funding. Na Zachodzie dziesiątki projektów ekologicznych realizowane są właśnie w ten sposób. Przyświeca im głęboka idea braterstwa na zasadzie "dziś Ty mnie pomożesz, a jutro ja Tobie." Tam ludzie już się przekonali, ile warta jest wzajemna pomoc. Czas i na nas!
Nieliczne na tej planecie ludy pierwotne nie zatraciły  jeszcze międzysąsiedzkiej życzliwości, wzajemnego szacunku, chęci pomocy i wzajemnego zrozumienia, Co więc się stało, że my, ludzie szeroko rozumianego postępu, zgubiliśmy to gdzieś w pogoni, za nie wiadomo czym? Uważam, że można na powrót odzyskać te utracone, pierwotne, prawdziwe i czyste cechy nas jako ludzi. I nie potrzeba do tego bynajmniej wielkich klęsk, aby ludzie się zjednoczyli.  Wystarczy sobie uświadomić jedną rzecz, jedna jedyną, która nas łączy ponad wszelkimi podziałami. Tak! Jesteśmy mieszkańcami tej samej planety. I nie jesteśmy tu bynajmniej po to, aby ją niszczyć, ale aby się wzajemnie od siebie uczyć i rozwijać w społeczeństwach głęboko zintegrowanych wskutek realnych, międzyludzkich więzi. To wtedy powstaje zaufanie, rdzą się przyjaźnie, powstają wspólne projekty. W wirtualnym świecie rodzi się nieufność, lęk i alienacja. Trzeba umieć o tym zadecydować świadomie, co kto wybierze.
Jednakże w dzisiejszym, pełnym chaosu i dezinformacji świecie trudno jest się połapać, co jest "czarne" a co "białe". Użyteczna informacja społeczna ma wciąż trudności z przebiciem się do większego grona osób. I właśnie temu ma służyć ten projekt. To poszerzenie mojej dotychczasowej pracy dla ludzi .Od kilku ładnych lat poświęcam swój wolny czas na tworzenie materiałów poszerzających świadomość w wielu sferach życia. Chcę to robić dalej, dodając do tego swoje własne doświadczenia. Jednakże abym mógł to robić w stopniu, który mnie w jakiś sposób wewnętrznie napełni zadowoleniem, potrzebuję pomocy życzliwych osób. Może znajdą się tacy, którzy mi pomogą lepiej pomagać innym..."


Podstawa realizacji

Samo zamierzenie budowlane realizowane jest w oparciu o pozwolenie na budowę wydane w dniu 18.09.2012 w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej. Realizacja projektu pokrywana jest ze środków własnych inwestora oraz w oparciu o ofiarność społeczną i finansowanie społecznościowe (crowdfunding) ze strony osób, organizacji oraz firm uważających projekt za wart zrealizowania.

Prowadzenie prac budowlanych:

Samo zamierzenie budowlane jest prowadzone przez upraw
nionego kierownika budowy, pana Piotra Wojtyłę http://www.wojtyla.net.pl/ 

ad ogólną koncepcją zastosowanych rozwiązań, kooracją projektu architektonicznego
czuwa pani mgr arch. Barbara Wojtkowska-Guicherit http://astrovita.pl/wyklady/nasi-wykladowcy/barbara-wojtkowska-guicherit